Anason Çayının Faydaları ve Demlenmesi

ANASON ÇAYI

1: Kas Ağrıları ve Sinirsel Sistem

Bir çok kas gevşetici ilaçların ham maddesi olarak anason kullanılmaktadır.Bu özelliği sayesinde bazı sinirsel aktiviteler,kas sorunları ve kas ağrıları için anason çayı tüketimini tavsiye ediyoruz.Özellikle yorgunluktan dolayı oluşan kas ağrıları için tavsiye etmekteyiz.Özellikle de içeriğinde potasyum sayesinde sinirsel ve kas hareketlerinin iyileşmesine yardımcı olacaktır.Akşam yorgunluğunu atmak için 1 bardak anason çayı iyi gelecektir.

2: Kansızlığa İyi Gelir

100 gram anason da ortalama 35 gram demir bulunmaktadır. Demir minerali ise kandaki besin maddeleri ve oksijenin taşınmasına yardımcı olur.Kısaca kansızlık sorununun ana sebebi olan demir eksikliğinin önüne geçilmesine yardımcı olur..Anason çayı demir eksikliği sorununu tam olarak ortadan kaldırmasa da bu sorunu düzeltmeye  yardımcı olacağını unutmayın.

3: Kemik Sağlığını Korur

Anason kalsiyum açısından da zengin bitkilerin arasında yer almaktadır.Bu özelliği sayesinde kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyumun karşılanmasında yardımcı olacaktır.100 gram anason da ortalama 10 gram kalsiyum minerali bulunmaktadır.Bu sayede kemik sağlığını korumada yardımcı olacak olan çaylar arasında yer almaktadır.

4: Vücudu Enfeksiyonlara Karşı Korur

Anasonun en önemli özelliklerinden biri de antiseptik özelliğidir.Yani zararlı mikro organizmaları öldürücü bir etkiye sahiptir.Özellikle vücutta oluşacak iltihaplanmalar ve enfeksiyonların ilermesini engeller.İlk etapta da oluşmasını engelleyecektir.Aynı zamanda eklemlerde ağrılara sebep olan eklem iltihaplanmalarının da giderilmesine yardımcı olur.

5: Zayıflamaya Yardımcıdır

Anason ve anason çayı metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.Kan dolaşımını hızlandırır ve iç organların daha hızla çalışmasını sağlar.Bu sayede daha fazla enerji harcarsınız ve kilo vermenize yardımcı olur.Özellikle acıktığınız zamanlarda veya aç karnında anason çayı içmek hem iştah azaltıcı özelliğe hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

6: Boğaz ve Ağız Enfeksiyonlarını Önler

Antiseptik özelliği sayesinde çayı yudumladığımız ilk andan itibaren hem ağız içinde mikropların yok olmasına hem de boğazda oluşan iltihaplanmalar ve zararlı mikro organizmaların uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır.Özellikle kış aylarında daha sık rastlanan boğaz enfeksiyonları önlemek için tüketilebilecek çaylar arasında yer alır.

7: Uyuşukluğu Engeller ve Dinç Olmanıza Yardımcı Olur

Anason maddesi uyarıcı bir özelliğe sahiptir.Bu sayede özellikle gün ortasında veya akşam saatlerinde uyuşukluk, halsizlik veya yorgunluk yaşıyorsanız  Sinir sistemini uyarıcı etkisi ve kan dolaşımını hızlandırarak toparlanmanıza yardımcı olur.

 

ANASON ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Havanda hafifçe ezilmiş 1-2 çay kaşığı dolusu anason çayı için, 1 bardak kaynar suyla karıştırılır ve demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonra süzülür.  Havanda hafifçe ezme işlemi, her seferinde çay demlerken anason çayı taze olarak yapılmalıdır.

Post a Comment