Afrodizyak Kuruyemişler

Genelde cinsel gücü arttırdığı veya şehvet uyandırıcı etkisi olduğu varsayılan kuruyemişlerdir. Yüzyıllardır insanların merak ettiği konulardan biri olan afrodizyak yiyecekler için, baharatlar, çikolata, çeşitli otlar, deniz ürünleri (özellikle istridye ve havyar), çeşitli sebze ve meyveler kadar kuruyemişlerden de beklentiler olmuştur.

Hemen hemen her toplumda bu konu üzerinde  durulmuştur. Örneğin, Babil’de bal birası içilirken, Olimpos’ta tanrılar nektar içer ve bunun tanrısal bir güç verdiğini düşünürlerdi.

İbni Sina ise cinsel güç için “bal, yirmi badem, yüz dolmalık fıstık” yenilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Osmanlı sarayında, sultanların arzularını arttırmak için çeşitli padişah macunu (veya kuvvet macunu) tarifleri kullanılmıştır.  Tarih boyunca süregelen bu istek karşısında binlerce karışımlar üretilmiştir. Ve ülkemizde yıllardır üretilen mesir macununun da üretilme nedeni yine afrodizyak etkisinden kaynaklanmaktadır.

Genel olarak iyot, B vitamini ve C vitamini gibi bazı maddelerin cinsel güç üzerinde etkisi olduğu söylenebilir. Fakat bunlardan doğal yolla mı alınmalı veya ne kadar alınmalı gibi sorulara cevap verilmemektedir.

Bu yiyeceklerin yararlı olduğu tıbben bilinmediği gibi fazlasının zararlı olduğu durumlar da tahmin edilebilir.

Kuruyemişler içerisinde, kuru üzüm, kuru incir gibi yüksek kalorili gıdalar ve Antep fıstığı, ceviz, badem gibi kuruyemişler bu nedenle tüketilmekte ve işe yarayacağı düşünülmektedir.

Post a Comment