Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

Badem; En önemli besin ögelerini bir arada bulabileceğimiz çok değerli bir kuruyemiştir. Doymamış yağ, lif,fosfor,kalsiyum,demir,potasyum,magnezyum,çinko,A,B,C, ve E vitamini içerir. 40 gr badem günlük magnezyum ihtiyacının %45′ini, bakır ihtiyacının %20′sini karşılar. Badem ayrıca kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan bitkisel kaynaklı yağlar Omega 3 yönünden zengin yağ asitleri içerir. Ara öğünlerde 10- 15 adet badem tüketimi kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar. Badem tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL ( kötü huylu) kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalılar için çifte koruma sağlar.

Ceviz; Omega-3,E vitamini ve Selenyum yönünden zengin bir içeriğe sahip olan ceviz güçlü bir antioksidandır. Yüksek oranda B6 vitamini içerir. B6 Vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardım eder. Ceviz, kanın sağlıksız oranda pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar,  karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunu engeller. Yüksek miktarda manganez içerir. Manganez kalsiyum ve demir mineralleri ile birlikte kemik erimesini engeller. Şekli itibariyle beyine de benzetilen cevizin içerdiği zengin içerik sebebiyle beyin fonksiyonları üzerine çok olumlu etkileri vardır, yapılan pek çok araştırmada Alzheimer riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Konstrasyonun artmasını sağlar, ayrıca stresin azalmasına fayda sağladığı görülmüştür. İçeriğindeki B7 vitamini sayesinde saç dökülmesini önlediği saç parlaklığı sağladığı ve saçları güçlendirerek, saç kalitesini arttırdığı bilinmektedir.  7 adet Ceviz tüketmek; Günlük Manganez ihtiyacının %48 ini, bakır ihtiyacının %22’sini, magnezyum ihtiyacının %11’ini, fosfor ihtiyacının %10’unu, B6 vitamin ihtiyacının %8’ini, demir ihtiyacının %5’ini karşılar.

Kuru erik; Lifli bir yapıya sahip olan kuruerik sindirim sistemine faydalıdır.  Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Buna ek olarak, romatizmaya da iyi gelir ancak en önemli özelliklerinden biri içerdiği zengin östrojendir. Bu sebeple menapoz dönemindeki kadınlar için vazgeçilmez bir destektir.

Fındık; Yüksek miktarda E vitamini içerir, 100 gr fındık günlük E vitamini ihtiyacının %86 sını karşılar. Aynı zamanda A ve C vitaminleri yönünden zengin bir içeriğe sahiptir bu vitaminlerin bir arada bulunması sonucu oluşan sinerjik etkiyle yaşlanmayı geciktirdiği yapılan araştırma sonuçları arasındadır. Vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolestrolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.Düzenli olarak her gün fındık tüketmek kalp krizi riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığın ve varislerin giderilmesine yardımcıdır. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Cinsel gücü artırır. Cildi güzelleştirir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, protein, E ve B vitamini içeren fındık, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan doymamış yağ açısından da zengindir.

Gün kurusu; Potasyum bakımından zengindir. A vitaminin ana maddesi olan karoten bakımından zengindir vitamin-mineral grubu besinler sayesinde cilt güzelliğiniz için vazgeçilmez bir üründür. Antioksidanlar yönünden çok zengin oluşu  kanserden koruyucu etki sağlar, kalbinizi ve akciğerinizi destekler. Beta-karotenler içerdiğinden akciğer ve kalbi korur. Gün kurusu kayısı, kükürtlenme işlemine tabi tutulmadığı, doğal yollarla kuruma işleminden geçirildiği için rengi sarı değildir.Lifli bir meyve olduğu için bağırsakların çalışmasını sağlar, sindirimi kolaylaştırır, gözlere parlaklık verir. Bol miktarda potasyum içerdiği için sinirsel gerginliği engeller ve beynin daha düzenli çalışmasını sağlar ve cilt hastalıklarını önler.

Hurma; Lifli bir yapıya sahiptir. içeriğindeki demir sayesinde kansızlığa iyi gelir.  Karaciğeri güçlendirir, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Suda çözünebilir lif oranı yüksek olduğundan kabızlık sorununa iyi gelir. Özellikle suda çözünebilir lif içeriği yüksek olması sebebi ile kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olur.Kan şekerinin yavaş yükselmesine sebep olduğundan uzun süre tokluk hissi vererek kilo kontrolünde etkilidir. Vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır. Saf hurma cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.  B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendirir.

Kuru incir; enerji veren, vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini artırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır. Protein sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından da zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler. Kuru incirde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor bulunur. Kuru incirin bağırsaklardan toksik maddelerin atılması, kandaki kolestrol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları vardır. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir. Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır.

Kaju fıstığı; yüksek oranda çinko içerdiği bilinmektedir. Vücut gelişimini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu destekler. İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler.

Kuru kayısı; Beslenmede yer verilmesi gereken zengin içeriğe sahip besinlerdendir.Özellikle potasyum yününden zengindir. Potasyum minerali, normal kalp atışı, kan basıncının ayarlanması ve kasların gevşeme hareketinin gerçekleştirilmesi için önemlidir. Kuru kayısı içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin de önüne geçer. Diş sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği demir ile kansızlığı önler, kan yapımına yardımcı olur, cildi ve saçı canlı tutma özelliği vardır. Demir, oksijenin vücutta tüm dokulara taşınmasına yardımcı olur, kan yapımını sağlar. Kuru kayısı, doğal lif yani posa açısından çok zengin bir meyvedir. Bu özelliği ile bağırsakları korur, sindirim problemlerine yardımcı olur, kan şekerini dengeler.

Siyah kuru üzüm;  Beyin fonksiyonları için gerekli olan enerjinin beynin kullanabileceği formda doğrudan sağlandığı bir besin kaynağıdır. DNA hasarlarını azaltır, kanser riskini düşürür, damar sertliğini engeller. Antioksidan özelliği bulunan üzüm çekirdeği, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hipertansiyon, kalp rizi ve felç olasılığını düşürür, diyabetli ve varisli kişilere tedavi sürecinde fayda sağlar. Damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliğiyle ilgili çok sayıda hastalığın oluşumunu önler.Kansızlık ile mücadele etkilidir.

Kuru üzüm;  Vücut direncini arttırdığı bilinen etkileri arasındadır. Protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A, B1, B2, B6 C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir. Halsizlik, kansızlık,ishal ve zayıflığı tedavi eder. Karaciğer zafiyetine, öksürüğe, bronşite de iyi gelir. Kuru üzümün içeriğinde, ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici etkenler de bulunmaktadır. Mideye çok faydalıdır, ayrıca unutkanlığa da iyi gelir.

Kabak çekirdeği; Zengin çinko içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Lifli bir yapıya sahip olan kabak çekirdeği bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir. Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi böbrek hastalıklarına iyi gelir. Kalın bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Yağında bulunan phytosterin maddesi kolestrolu düşürür. Mide bulantısı ve deniz tutmalarına karşı çok etkilidir. Mükemmel bir mineral ve protein kaynağıdır. Bazı B vitaminleriyle kan pıhtılaşmasını önleyen K vitamini içerir. Hormon dengesi, beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan Omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağları içerir.Saçların dökülmesini önleyici etkisi vardır.

 

Antep Fıstığı; İçeriği yönünden çok zengin bir besin kaynağı olan Antep Fıstığı sağlıklı ve dengeli beslenme açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. 10-12 adet iç Antep fıstığı vücudun günlük yağ ihtiyacının tamamını karşılarken, protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının da %35′ini karşılayabilmektedir. Antep fıstığı,bitkisel protein kaynağıdır.  Vitamin E, B ve C kompleksi bakımından zengindir. 100 gr Antep Fıstığında 4.0 gr. posa bulunur. Antep fıstığı; kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç görevi görür. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Antep fıstığı; ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature(tekli doymamış yağ asidi) yağ asiti içerdiğinden (35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik indeks) yönünden önemli bir etkiye sahiptir.  Bu özellikleri ile şeker hastalığının (Diabete Mellitus) tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği B1 vitamini kan oluşumuna yardımcıdır, kandaki kolesterolü düşürür, kavrama yeteneği ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarını optimize eder. B1 vitamininin ayrıca; enerji, büyüme ve iştah üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide, bağırsak, kalp, kalp kasları için gereklidir.

 

Mısır; yüksek lifli bir gıdadır. Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23′ünü karşılayacak kapasitededir. Yüksek lifli grup ayrıca toplam kollesterolü yaklaşık % 7 civarında geriletir, trigliserit seviyelerini % 10,2 itibari ile ve VLDL seviyelerini (kollesterolün en tehlikeli formu) % 12,5 itibar ile geriletir. Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlarken kan şekeri dengesini korur. Düzenli mısır tüketimi hem kan şekeri ve insülinin düşürülmesi ve dengelenmesine yardımcı olur.

Ayçekirdeği; bedeninizin işlevlerini optimal bir şekilde sürdürmesine yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir, iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin(kanser oluşumunun ilk evreleri) zararlarına karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır ve diğer vitaminlerle birlikte, göz sağlığını koruyarak görme kaybına yol açan maküler dejenerasyona karşı korunma sağlama işlevi de sağlar. Ayrıca içerdiği selenyum, E vitamini ile birlikte işlev gören  çok önemli bir mineraldir.

Leblebi; emziren annelerin sütünü artırmaktadır. Bel ağrılarını dindirir, diş ağrılarını kısa sürede tedavi eder. İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır. İdrar söktürücüdür, mesane ve böbreklerde yer alan taşların düşürülmesini sağlar. Yumuşak doku hasarlarının iyileşmesini hızlandırır. Mide öz suyunun verdiği rahatsızlıkları engellediği araştırmalarla ortaya konmuştur. Reflü gibi rahatsızlıklarda tüketilebilecek bir besindir. Özel diyet beslenmelerine uygundur. Ara öğünlerde tüketilebilir; bu özelliği ile diyet yapanların en büyük yardımcılarındandır. Damar tıkanıklığına ve sertliğine iyi gelir. Bağırsak tembelliğini gidererek bağırsakları çalıştırır.

Beyaz leblebi;  Zengin lifli yapısı ile tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün desteğidir. . Yine lifli yapısı sayesinde idrar artıran beyaz leblebi, böbrek ve mesanede olan taşların düşürülmesinde etkin rol oynar, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak, bağırsak tembelliğini giderir.Asit düzeyini dengeleyerek midenin tüm fonksiyonlarını optimal seviyede tutar, reflü tedavisini destekler. Yumuşak doku hasarlarının tedavisini kolaylaştırır. Damar sertliği ve tıkanıklığını giderir. Bel ve diş eti ağrısını giderir.

Yer fıstığı; İyi bir enerji kaynağıdır. Kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayarak uzun süre tokluk hissi verir. Kilo kontrolünde yardımcıdır.  Daha çok gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilen yer fıstığı, iyi bir protein kaynağıdır. Bu sebepten, spor yapanlar tarafından da tercih edilir. Yer fıstığının faydaları arasında kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlaması da bulunur. Cinsel gücü artırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit ve farklı mide hastalıklarının tedavisinde destekleyicidir.

 

Cranberry (Turna Yemişi); çok etkin bir antioksidandır. Bu özelliği ile çok iyi bir damar koruyucudur. Koroner kalp hastalıkları, kolesterol ve ateroskleroz (damar daralması) riskini azaltır. Yaşlanmanın yavaşlatılmasında, alzheimer ve kanser gibi hayati hastalıkların tedavisinde, böbrek sorunlarında tedaviye ek destek olarak alınabilir. Yüksek miktarda A, C, E vitaminleri, demir, betakaroten ve lif içerir. Tıbbi olarak en büyük desteği idrar yolu hastalıklarında verir. Diüretik (idrar söktürücü) etkisinden dolayı, çok iyi bir idrar söktürücüdür ve idrar yollarını yıkamak amacıyla kullanılır.

Dut kurusu; kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengindir. Beyaz dut  idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu özelliği ile iyi bir ödem atıcıdır. Ne şekilde tüketilirse tüketilsin kan artırır. Sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

Vişne kurusu; Bilinen en güçlü antioksidan meyvelerdendir ve yaşlanma karşıtıdır. Bağışıklık sistemini destekler. İyi bir A ve C vitamini kaynağıdır.
Kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerir. Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle prostat ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Bakterilerden ve mantarlardan korur. Kolesterolü düzenler. Parkinson hastalığına karşı da koruma sağlar.

 

Makademya fındığı; bildiğimiz fındığın yaklaşık iki katı büyüklüğündedir fakat daha yumuşak ve daha yağlıdır.
Makademya fındığı, hiçbir kuruyemişin ulaşamadığı oranda tekli doymamış yağlara sahiptir ve bu yağların yaklaşık %22’si omega-7 yağ asitlerinden doymuş yağlara benzer biyolojik etkiye sahip palmitoleic asit içerir. İnsan vücudu tarafından üretilen bu asit yaşlandıkça daha az üretilir.Ek olarak Makademya fındığı ile desteklenen bu yağ yaşlanmayı geciktirmede ve cilt esnekliğini sağlamada önemli bir etkiye sahiptir. Nemlendirici bir yağ olduğundan kozmetikte yaygın kullanılır ve diğer fındık türlerinde olduğu gibi kolesterolün kontrolünde çok önemlidir. Ayrıca %9 protein, %9 karbonhidrat ve %2 lif ayrıca, sodyum, selenyum, demir, tiamin, riboflavin ve  niasin makademya fındığında bulunmaktadır.Benzersiz bir besin içeriğine sahiptir. Makademya fındığı kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve E vitamini bakımından da zengindir.

Frenk üzümü; Besin içeriği yönünden oldukça zengin içeriğe sahiptir. Antioksidan özellik taşıyan kırmızı renkli meyvelerdendir. B ve C vitaminleri, demir, fosfor, potasyum, lif, bakır ve manganez yönünden zengindir.  Bu özellikleri ile hazmı kolaylaştırır. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karın şişkinliklerinin giderilmesinde faydalıdır. Karaciğer şişliğini indirir. Geleneksel Çin tıbbında, 50 temel bitkiden biri olan Frenk üzümü Standford Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, kanser hücrelerinin ilaçlara gösterdiği direnci kırıyor. Frenk üzümünün çekirdeğinde karaciğeri koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren, şizandrin lignanları, deoksişizandrin, gomisin ve pregomisin maddeleri bulunuyor. Frenk üzümünün içeriğindeki bu besinler sayesinde, karaciğer hasarlarını önlediği, karaciğerin yenilenmesine yardım ettiği ve karaciğerin fonksiyonlarını normale döndürdüğü araştırmalar sonucunda tespit edildi. Frenk üzümünün kronik hepatit hastalarının karaciğer fonksiyonlarında iyileşmeye destek olduğu da tespit edildi.

Kayısı çekirdeği; aetrile ve amygdalin olarak bilinen B-17 vitamini bakımından çok zengindir. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; kayısı çekirdeği kanser hücrelerinin aktif hale gelmesini engellemektedir. Bu sayede başlangıç aşamasında olan kanserin ilerlemesi durdurulabilmektedir.Her gün 7 adet kayısı çekirdeğinin tüketilmesinin kanserden korunmada etkili olacağı iddia edilmektedir. Kayısı çekirdeğinin ayrıca A, D, K ve E vitamini ihtiyaçlarının karşılamasından tutun da kış hastalıklarını tedavi etmeye kadar bir çok faydası bulunuyor. Kayısı çekirdeği; karaciğerdeki tahripleri onarır, kemiklerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında rol oynar, kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller, beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesini engeller, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Pikan cevizi; Son dönemde yapılan çalışmalar pikan cevizinin sağlık üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. 19 civarı vitamin ve mineral içeren besleyici değeri son derece yüksek bir meyvedir ve vitamin A, E ve B-komplekslerinin yanında mükemmel bir çinko, kalsiyum, magnezyum, selenyum, demir ve manganez kaynağıdır. Sindirimi çok kolay yüksek kaliteli harika bir protein kaynağıdır ve çok hızlı bir şekilde vücut tarafından sindirilir. Antioksidan içeriği sayesinde sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, antioksidanlar özellikle kalp hastalıkları, alzheimer, parkinson ve kanser gibi önemli hastalıklara karşı insan vücudunun en önemli yardımcılarıdır.

Brezilya fındığı; çok önemli bir besindir çünkü diğer besinlerle kıyaslanamayacak miktarda selenyum ve protein içerir. Brezilya fındığının proteinleri insan büyüme hormonunu artırıcı etki yapan amino asitlere sahiptir. İçerdiği bir diğer önemli besin ise selenyumdur. Selenyum; sarımsak, tahıllar, deniz ve et ürünleri, soğan, somon, ciğer, böbrek, karides gibi besinlerde bulunur ancak Brezilya fındığının selenyum oranı bu besinlerinkinden çok daha yüksektir. Selenyumun, birçok kanser türü üzerindeki etkisinin son yıllarda ortaya çıkması selenyum içeren besinlerin önemini daha da artırmıştır. Selenyumun özellikle prostat, yumurtalık, yutak, mesane, karaciğer, pankreas, ve rektum gibi kanserlerle mücadelede etkilidir

 

 

Post a Comment